Rusya Merkez Bankası, uluslararası ödemelerde kripto para kullanımına yönelik bir yasa taslağı hazırlama aşamasına geçtiğini duyurdu. Bu karar, ABD yaptırımlarının ekonomi üzerindeki baskısının artmasıyla birlikte alındı. Dünya genelinde bazı ülkeler, ABD dolarının hakimiyetini azaltmaya yönelik çalışmalar yaparken, kripto ödemeleri de alternatif bir seçenek olarak gündemde yer alıyor.

Rusya Merkez Bankası Başkanı Elvira Nabiullina, ülke içinde kripto kullanımına karşı olduklarını ancak yurt dışı şirketlerle ve madencilik firmalarıyla kripto transferlerine sıcak baktıklarını açıkladı. Eğer uluslararası ödemelerde kripto kullanımına yönelik yasa kabul edilirse, Rusya'da kripto transferlerini yürütecek özel bir şirket kurulması bekleniyor.

Bu hamle, uluslararası ticarette geniş ölçekli bir ülkenin kripto para transferlerini hayata geçirmesi açısından önemli sonuçlar doğurabilir. Bu girişim, diğer ülkelerin yurt dışı ödemelerinde de kripto para kullanmaya başlamasını teşvik edebilir ve işlem hacimlerini artırabilir. Ancak, yasa dışı kullanımın önlenmesi için kripto düzenlemeleri de gerçekleştirilmelidir.

Rusya, dış ticarette kripto para kullanımı konusunda henüz yolun başında olsa da, Devlet Başkanı Putin, yuanı uluslararası ödemelerde kullanmayı hedeflediğini açıkladı. Rusya ile Çin arasındaki ticaretin büyük bir bölümünün ruble ve yuan ile yapıldığını belirten Putin, diğer ülkelerle de ticaretinde yuan kullanmayı planlıyor. Bu girişimler, ABD dolarına olan bağımlılığı azaltma çabalarının bir parçası olarak görülüyor.

Bitcoin'den dev hedef ! Bitcoin'den dev hedef !

Rusya, Türkiye'ye petrol ve gaz satışını Bitcoin ile yapacak! - SDN.Net

Editör: Burhanettin Ercuman