Bitcoin'den dev hedef ! Bitcoin'den dev hedef !

Rusya Federasyonu Başsavcılığı, hüküm giymiş suçluların el konulan dijital varlıklarını kurtarmalarını engellemek için kripto para cüzdanı oluşturmalarını talep ediyor. Soruşturma makamları, bu cüzdanları kullanarak suçlulardan el konulan dijital varlıkları transfer edebilecekler. Rusya Federasyonu Başsavcılığı'nın temsilcisi Madina Dolgieva, bu kararın alınması için kanun değişikliğine gerek olmadığını ve müsadere mekanizmasının usulüne ilişkin bir önlem olarak kullanılabileceğini belirtti.

Başsavcılık temsilcisi, el konulan varlıkların devlet gelirine dönüştürülmesi için mekanizmalar geliştirmeye başladıklarını da sözlerine ekledi. Rusya'da mahkeme kararıyla alınan kripto varlıkların satışı için çalışmalar başlatıldı.

Benzer bir uygulama, ABD kolluk kuvvetleri tarafından hüküm giymiş suçluların dijital varlıklarına el koymak için uzun süredir kullanılıyor. ABD Adalet Bakanlığı yakın zamanda 112 milyon dolarlık kripto para birimine el koyduğunu açıkladı. ABD, hatta Silk Road davasından ele geçirdiği BTC'leri bile sattı ve kripto piyasasına baskı yapmaya devam ediyor. Rusya da gelecekte benzer adımlar atarak, el konulan dijital varlıkların satışını gerçekleştirebilir.

Rusya'da kripto para ödemelerini yasaklayan tasarı ilk aşamayı geçti

Editör: Burhanettin Ercuman