ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), kripto para sektöründeki düzenleyici baskısını artırıyor. Bittrex borsasına karşı açılan bir davada altı altcoin, menkul kıymet olarak sınıflandırıldı.

Düzenleyici kurum, Bittrex borsasını "kayıt dışı menkul kıymet satışı" suçlamasıyla dava etti ve kripto para borsasını "kayıtsız bir ulusal menkul kıymetler borsası ve broker platformu" olarak hizmet vermekle suçladı. SEC'in suçlamaları arasında Algorand (ALGO) gibi birkaç altcoin'in menkul kıymet olarak kabul edilmesi yer alıyor.

SEC, ALGO dışındaki altcoinlerin de menkul kıymet olarak kabul edildiğine dikkat çekti. Düzenleyici kurum, "kapsamlı olmayan bir liste" olarak tanımladığı bu projelerin menkul kıymet olarak kabul edildiğini belirtirken, menkul kıymet tanımının ne anlama geldiği ve nasıl yapıldığı da gündeme geldi. SEC tarafından menkul kıymet olarak kabul edilen diğer projeler ise şunlardır:

OMG Network (OMG) Dash (DASH) Monolith (TKN) Naga (NGC) Real Estate Protocol (IHT) (Algorand) (ALGO)

SEC'in Bittrex'e yönelik dava süreci, platformun kayıt dışı olması nedeniyle başlatıldı. Kayıt gerekliliği ve menkul kıymet suçlamaları, "1934 tarihli Menkul Kıymetler Borsası Yasası" temel alınarak yapıldı. Bittrex'in davasında, menkul kıymet tanımlarında Howey testi kullanıldı. "Securities" olarak adlandırılan menkul kıymetler, bir varlığın dört temel soruya cevap vermesi ile değerlendirilir:

Battı dediler 1 yılda %300 kazandırdı ! PARANIZ 4'E KATLANDI ! Battı dediler 1 yılda %300 kazandırdı ! PARANIZ 4'E KATLANDI !

Para karşılığında mı elde edildi? Yatırımdan kâr elde edilmesi mi umuluyor? Yatırım bir şirkete/girişime mi yapıldı? Kâr bir üçüncü taraf veya müteşebbisin çabaları sonucu mu oluştu?Algorand (ALGO) Nedir? | Binance Academy

Editör: Burhanettin Ercuman