ABD’li elektrikli araç devi Tesla'nın, Meksika’ya yatırım yapacağı söylendi.

Meksika Devlet Başkanı Andres Manuel Lopez Obrador: Tesla şirketinin çok büyük bir otomotiv fabrikası kurmak için Meksika'ya geleceğini söyledi ve potansiyel pil yatırımlarının hala beklemede olduğunu kaydetti. Hangi modellerin üretileceği ise henüz açıklanmadı.

Yatırımın ilk etapta en az 1 milyar dolar değerinde olması tahmin ediliyor. Bu anlaşma elektrikli araç üreticisinin ABD dışındaki yatırımlarını genişletme yönündeki politikasını gösteriyor.

Meksikalı bir yetkili, tesisin yarı kamyon, Roadster spor araba ve potansiyel olarak diğer araçları üretebilecek bir Tesla "Gigafactory" olacağını söyledi. Lopez Obrador gazetecilere verdiği demeçte, "Bu, önemli bir yatırım ve çok sayıda işgücü sağlayacak” dedi. Musk ile Obrador arasında yapılan anlaşmaya göre, yeni açılan fabrikanın su arıtımı yaparak, boyama dahil olmak üzere elektrikli araçların tüm üretim sürecinde geri dönüştürülmüş su kullanacağı bildirildi.

Son 6 Ayda Dalgalanan Bir Performans ve Kar Payı Dağıtımı! Son 6 Ayda Dalgalanan Bir Performans ve Kar Payı Dağıtımı!

Şirketin yurt ,ç,nde Kaliforniya ve Teksas eyaletlerininde yurt dışında ise Berlin ve Şanghay'da elektrikli araç üretim fabrikaları bulunmakta.

Musk aylardır yeni bir fabrika yatırımını duyuracağını ve "Yatırımcı Günü" etkinliğinde genişleme planlarını, yeni nesil araç platformlarını tanıtacağını söylemişti.

Musk’ın, özellikle üretim kapasitesini Asya’dan azaltarak COVID-19 salgınının neden olduğu jeopolitik gerilimlerden ve tedarik zinciri kesintilerinden uzaklaşmak istediği belirtiliyor.

Editör: Erdem Yeşilyurt