Tesla Supercharger’lar diğer markalar tarafından kullanılabilecek

Tesla bugün Twitter üzerinden paylaştığı bir gönderi ile bu konuda önemli bir adım daha attığını duyurdu. Şirket, ABD genelinde seçili Tesla Supercharger’larda yakın zamanda tüm elektrikli araçlara açılacağını belirtti.

Belirtilen tweet şu şekilde:

BofA Alım Yaptığı Hissede Yeni Bir Hamle Yaptı! BofA Alım Yaptığı Hissede Yeni Bir Hamle Yaptı!

Tesla, Kuzey Amerika Şarj Standardı (NACS) adını verdiği konektör tasarımının diğer şirketler tarafından da kullanılması için çağrı yapmıştı. Şirket yetkilileri, yaklaşık 10 yıldır kullanılan konektörün kendini kanıtladığının altını çiziyor.

Tesla’nın şarj standardı, “tek bir ince paket” kullanarak AC şarjı (tek fazlı) ve DC hızlı şarj için tasarlandı. Şirket, DC güç çıkışının, Kombine Şarj Sistemi (CCS) durumundan iki kat daha fazla olan 1 MW’a kadar güce ulaşabileceğini belirtiyor.

EV konektör tasarımını dünyaya açtıklarını belirten şirket, şarj şebekesi operatörlerini ve araç üreticilerini de bu tasarımı kullanmaya davet etmişti. Şirket ortak bir şarj girişi ile birlikte elektrikli araçlar için de ihtiyaçların daha kolay bir şekilde sağlanacağı ve elektrikli araçların kullanımının yaygınlaşacağı inancında.

Editör: Erdem Yeşilyurt