Türkiye'deki binaları güvenli hale getirmenin maliyeti dudak uçuklattı!

Depremlerin ardından Türkiye, binaların güçlendirilmesi gerçeğiyle yeniden yüzleşirken, Dünya Bankası'nın hazırladığı bir rapor dikkat çekti.

MALİYETİ DUDAK UÇUKLATIYOR

Londra merkezli "Middle East Eye haber sitesi, Dünya Bankası'nın Aralık 2021'de konuyla ilgili hazırladığı bir raporu yayımladı. Dünya Bankası'nın raporuna göre, Türkiye'de evleri güvenli hale getirmenin maliyeti 465 milyar dolar.

Gayrimenkul Şirketi Düşüyor! Paranızı Yarıdan Fazla Düşürdü! Gayrimenkul Şirketi Düşüyor! Paranızı Yarıdan Fazla Düşürdü!

YAPILARIN BÜYÜK BÖLÜMÜ 2000'DEN ÖNCE İNŞA EDİLMİŞ

Milyonlarca özel mülkün acilen güçlendirilmesi gerektiğini belirten raporda, Türkiye'deki yapı stokunun büyük bölümünün 2000 yılından önce inşa edildiğine yer verildi. Bu yapıların, depreme ve iklim kaynaklı afetlere "dayanıksız" olduğu vurgulandı. Yapıların depreme ve diğer afetlere dayanıklı hale getirilmesi için güçlendirilmesi ya da yeniden inşa edilmesi gerekiyor.

BİNALARIN ANCAK YÜZDE 4'Ü YENİLENEBİLDİ

Rapora göre, Türkiye'de konut olarak kullanılan 6.7 milyon binadan sadece yüzde 4'ü yenilendi. Geri kalan binaların yenilenmesi için ek finansal metotlar geliştirilmesine de ihtiyaç duyuluyor. Binaların yenilenmesi için ev sahiplerinin bu fonlara ulaşabilmesi gerektiğini belirten Dünya Bankası, bu şekilde orta ve alt gelir grubunun da, kentsel dönüşüm sürecinin parçası haline geleceğini vurguladı.

Editör: Erdem Yeşilyurt