Bugün Kaliforniya federal mahkemesinde Ripple ile XRP sahipleri arasında son derece kritik bir dava görülecek. Bu dava, XRP'nin menkul kıymet olup olmadığına ilişkin tartışmaları da beraberinde getiriyor. XRP sahipleri, Ripple'ın kripto varlığı kayıt ettirmeden satmak suretiyle federal menkul kıymet yasalarını ihlal ettiği iddiasında bulunuyor.

Dava, XRP sahipleri tarafından açıldı ve SEC davasını da etkileme ihtimali bulunuyor. Davaya müdahil olmak isteyen kripto savunucu avukat John Deaton, 75 binden fazla XRP sahibini temsil etmek için mahkemeye başvurdu. Ancak, Deaton'ın talebi henüz karara bağlanmadı. Deaton, Ripple'ın XRP satışının herhangi bir yasayı ihlal etmediğini savunuyor ve tüm XRP sahiplerinin kripto parayı menkul kıymet olarak görmediğini iddia ediyor.

Bitcoin'de yeni fiyat tahmini ! Bitcoin'de yeni fiyat tahmini !

Davanın sonucu, Ripple'ın birkaç yıldır sürdürdüğü yasal mücadelede çıkacak bir emsal niteliği taşıyacağından kripto endüstrisi için son derece önemlidir. XRP fiyatı ise genel piyasa eğilimine paralel olarak hareket etmektedir. Dünden bu yana yaklaşık %3 artan XRP, şu anda 0,47 dolar bandında işlem görmektedir.Ünlü Trader, XRP'nin Yükselişe Geçebileceğini Söyledi

Editör: Burhanettin Ercuman